Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Nowe złoże gazu ORLENu oraz PGNiG

09-08-2018  

PKN ORLEN oraz PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce.  Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu.  Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln m3 gazu rocznie.
 
Złoże położone jest na terenie wspólnego obszaru projektowego Płotki w Wielkopolsce na koncesji Śrem-Jarocin. Zostało ono odkryte odwiertem Chwalęcin-1K, którego głębokość końcowa osiągnęła 3050 m MD*. Prace prowadzone były od końca kwietnia br. 
 
Obszar Wielkopolski należy do jednych z najbardziej perspektywicznych regionów Polski pod kątem poszukiwań złóż gazu ziemnego. Pozytywny wynik uzyskany w trakcie testu potwierdza, że założona przez nas strategia w obszarze wydobycia sprawdza się. Sukcesywnie zwiększamy bazę zasobów w kraju, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne Polski – powiedział Daniel Obajtek – Prezes Zarządu PKN ORLEN. 
 
Obecnie ORLEN Upstream prowadzi prace wiertnicze w lokalizacji Bystrowice-OU1. Jest to pierwszy odwiert realizowany przez spółkę na terenie koncesji Siennów-Rokietnica tworzącej samodzielny projekt Miocen, który jest położony na Podkarpaciu. Ponadto spółka realizuje badania sejsmiczne na terenie projektów Edge na Ziemi Chełmińskiej oraz Karpaty na granicy Małopolski i Podkarpacia.

* MD (measured depth) – rzeczywista długość otworu mierzona od powierzchni ziemi do dna otworu, uwzględniająca krzywiznę odwiertu.
 

Powrót
 
 
 

Marki Grupy ORLEN