Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Komisja Europejska gaz łupkowy to szansa

15-08-2012  

„Obecne szacunki zasobów powinny być traktowane z dużą ostrożnością” – przestrzega raport przygotowany dla Komisji Europejskiej
 
Mimo niepewnych szacunków autorzy raportu dostrzegają, że wydobycie gazu łupkowego jest szansą na dywersyfikację dostaw gazu. Ma to szczególne znaczenie dla państw, które importują gaz przede wszystkim z Rosji.
 
Raport rozwiewa jednocześnie obawy, że wydobycie gazu będzie niebezpieczne dla środowiska. „Ryzyko jest podobne do tego, które jest związane z konwencjonalnymi metodami wydobycia gazu" – czytamy w raporcie. Zwracają również uwagę, że postęp techniki sprawia, iż eksploatacja gazu łupkowego jest coraz bezpieczniejsza, ale równocześnie też tańsza. Przykład USA pokazuje, że niższa cena gazu to niższe koszty produkcji, a przez to większa konkurencyjność.
 
Autorzy jednak nie bagatelizują innych czynników związanych z niekonwencjonalnymi metodami wydobycia gazu łupkowego. Należą do nich zmiany w krajobrazie ze względu na konieczność budowy większej niż w przypadku wybycia konwencjonalnego gazu liczby szybów oraz konieczność budowy nowej infrastruktury drogowej do transportu gazu.
 
Autorzy wskazują jednak również pozytywny wpływ zwiększenia wydobycia gazu na środowisko. „Zastąpienie węgla i ropy gazem w perspektywie krótko-i średnioterminowej może się przyczynić do redukcji emisji z istniejących technologii przynajmniej do 2030–2035" – piszą specjaliści.
 
 
Źródło: Rzeczpospolita, 15-08.2012, autor: m.c.

« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN