Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Mgr inż. Wiesław PRUGAR, . "Srebrny Inżynier 2009" w kategorii "Menedżer"

22-02-2010  Napisali o nas

Dzięki stałemu postępowi i wdrażaniu nowoczesnych technologii możemy sięgać do zasobów węgłowodorów, o których jeszcze parę lat temu nie marzyliśmy. Te technologie, to m.in. możliwość wiercenia bardzo precyzyjnych otworów horyzontałnych (o poziomych odcinkach), których długość dochodzi do kilku kilometrów, pozwalających na dotarcie do zasobów gazu, które niedawno nie były traktowane jako zasoby. To również nowe rozumienie geologii poszukiwawczej dzięki sprawniejszym i nowocześniejszym narzędziom informatycznym. To także nowoczesne urządzenia i specjalistyczne technologie w zakresie chemii, bardzo wyrafinowanej inżynierii, mechaniki, hydrauliki. Dzięki tym innowacjom powstały nowe koncepcje w zakresie możliwości poszukiwawczych, a w konsekwencji zaprojektowano nowe urządzenia, które wspierają te pomysły.

Oczywiście, niezbędna jest w tym wszystkim wiedza naukowa. Bez dobrych pomysłów bazujących na gruntownej wiedzy naszych inżynierów nie ma co marzyć o sukcesach. Technologie, maszyny to tylko narzędzia realizacyjne, pozwalają na precyzyjniejszą obróbkę danych pozyskiwanych w wyniku sejsmicznych badań powierzchniowych, wpływają na jakość ich interpretacji. Wszystko to ma zmierzać do minimalizacji ryzyka i zwiększenia szans sukcesu poszukiwawczego. Nasi inżynierowie, wykorzystując zagraniczne programy, opracowują własne teorie, tworzą własne modyfikacje i stosują opracowane przez siebie algorytmy wspierające interpretację i analizę potencjalnych prospektów. Korzystamy też z wiedzy zewnętrznej. Chcemy w ten sposób szybko się uczyć i nadążać za współczesną myślą poszukiwawczą·
Zwiększenie potencjału poszukiwawczego pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Myślę, że już niedługo wydobycie gazu i ropy na świecie i w Polsce powinno się zwiększyć.
 
Przegląd Techniczny nr 4/2010 - 21.02.2010r. - str. 12
 

« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN