Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Nowy raport o łupkach w PE

18-11-2011  Aktualności

Rosną szanse na obiektywną debatę w europarlamencie o przyszłości i skutkach wydobycia gazu łupkowego.
 
 
Wiosną Parlament Europejski będzie dysponował dwoma raportami dotyczącymi gazu łupkowego, zatem debata na ten temat może mieć bardziej obiektywny charakter od dotychczasowej. Kiedy w październiku Komisja Środowiska postanowiła, że musi powstać raport o skutkach eksploatacji złóż łupkowych, podobną decyzję podjęli posłowie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).
 
Dokument, który powstanie na wniosek Leny Kolarskiej-Bobińskiej, opisywać ma wpływ wydobycia łupków na przyszłość energetyczną Europy. - Dotąd Parlament Europejski koncentruje się przede wszystkim na wpływie tego gazu na środowisko, ale może mieć też ogromne znaczenie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego Europy - uważa polska eurosposłanka. Przypomina, że Europa coraz bardziej uzależnia się od zewnętrznych dostawców energii, a gaz łupkowy może pozwolić nie tylko Polsce, ale i innym krajom, osiągnąć większą suwerenność. - Jest to szczególnie ważne wobec braku porozumienia Unii Europejskiej i Rosji w sprawie wdrażania trzeciego pakietu energetycznego i planów tego kraju budowy gazociągu South Stream, a więc południowego odpowiednika Nord Streamu - dodaje Kolarska-Bobińska.
 
W zeszłym miesiącu Komisja Środowiska podjęła decyzję o przygotowaniu raportu o aspektach środowiskowych. Posłem sprawozdawcą będzie polski eurodeputowany Bogusław Sonik. Ma to być swoista odpowiedź na wyjątkowo krytyczny dokument przygotowany przez jeden z niemieckich instytutów, który przekonuje o szkodliwości wydobycia łupków. Dokument ten wzbudził wiele kontrowersji w europarlamencie, część posłów zarzuciła analizom brak obiektywizmu. - Obecny raport jest niezbędny, abyśmy uzyskali pełny obraz znaczenia łupków w Europie - uważa Kolarska-Bobińska. Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, uchodzi za najbardziej wpływową grupę polityczną w Parlamencie Europejskim. Jest też najliczniejsza - skupia 264 posłów z 26 państw UE.
 
 
 
Źródło: Rzeczpospolita B, nr str.: 5, 2011-11-18, autor: ała

« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN