Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
ORLEN i PGNiG razem naftę czerpać będą

23-06-2009  Napisali o nas

​Największe polskie firmy paliwowe PGNiG i PKN ORLEN przełamują lody i podejmują współpracę wydobywczą.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) i PKN ORLEN, największe polskie firmy paliwowe, przełamują lody i podejmują współpracę wydobywczą. - Postanowiliśmy przestać rozmawiać o rzeczach wielkich i zacząć od przedsięwzięcia, które jest może niewielkie, ale wykonalne. Współpraca przy projekcie Sieraków pozwoli nam oddzielić fakty od mitów, które utrudniały obu firmom kooperację - mówi Michał Szubski, prezes PGNiG. Sieraków położone jest w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego blisko perspektywicznej kopalni PGNiG Lubiatów-Międzychód-Grotów.
- Produkcja ruszy w 2018 r. Nakłady inwestycyjne w pierwszych dwóch latach mają wynieść 50 mln zł. Ogółem projekt pochłonie do 400 mln zł - mówi Jacek Krawiec, prezes ORLENU.
Spółki podzielą wydatki proporcjonalnie do udziału: ORLEN 49 proc., PGNiG 51 proc. Podobnie będzie z przychodami. Wydobywalne zasoby ropy naftowej w Sierakowie szacowane są na 26 mln baryłek, z czego 15 mln baryłek (2,5 mln ton) spółki chcą wydobyć z niego w pierwszym etapie eksploatacji. Dla porównania, w ubiegłym roku PGNiG wydobyło w całym kraju 496 tys. ton ropy, 6 proc. mniej niż w 2007 r. Współpraca z ORLENEM to duża zmiana dla PGNiG, które dotychczas w Polsce wydobywało ropę i gaz samodzielnie.
- Na świecie zwykle przy jednym projekcie wydobywczym współdziała kilka firm, by rozłożyć ryzyko finansowe związane z wysokimi kosztami inwestycji. Chcemy, by w Polsce wyglądało to podobnie - zapowiada Michał Szubski.
Obecnie do PGNiG należy 30 proc. obszarów koncesyjnych w Polsce. ORLEN również próbuje szukać węglowodorów w kraju - ma licencję na 5 tys. km kw. na Lubelszczyźnie. - Jesienią rozpoczniemy badania sejsmiczne. Jeżeli projekt wejdzie w fazę realizacji i będzie na tyle dojrzały, by zaprosić partnerów do współpracy, to PGNiG będzie pierwszym z nich - zapowiada Wiesław Prugar, dyrektor biura poszukiwań i wydobycia PKN ORLEN.Źródłó: Puls Biznesu, nr str.: 11, autor: Anna Bytniewska

« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN