Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
PKN ORLEN i PGNiG chcą wspólnie szukać ropy i gazu

14-07-2006  Dla mediów

​List intencyjny o współpracy w poszukiwaniu i wydobywaniu ropy naftowej oraz gazu ziemnego w Polsce i na świecie podpisali w piątek w Warszawie wiceprezesi PKN ORLEN i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG)
 
Obie spółki mają zamiar wszcząć poszukiwania gazu i ropy na terenach Kazachstanu, Azerbejdżanu, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Oprócz tego, chcą współpracować w zakresie poszukiwania w Polsce surowców energetycznych, głównie gazu.
 
PKN ORLEN i PGNiG zamierzają także realizować inwestycje i projekty związane z infrastrukturą logistyczną dla ropy naftowej i gazu ziemnego.
 
Jak powiedział wiceprezes PGNiG Bartłomiej Pawlak, PKN ORLEN jest największym przemysłowym odbiorcą gazu - zużywa go 1 mld 200 mln metrów sześciennych, czyli 17 proc. krajowego rocznego zużycia. Tymczasem - co podkreślili przedstawiciele obu spółek - PGNiG ma ogromne doświadczenie i zaplecze w prowadzeniu poszukiwań gazu.
 
"Zarówno przedstawiciele PGNiG, jak i PKN byli w Azerbejdżanie, Kazachstanie, Afryce Płn. (Libii i Egipcie), ale najważniejsze jest to, że firmy są tam od lat. Mają rozpoznany ten rynek i wiercą w tych miejscach, wykonują pomiary geofizyczne" - powiedział PAP Bartłomiej Pawlak.
 
Na pytanie, czy PKN Orlen i PGNiG zamierzają uczestniczyć w pracach na terenie Iraku, Pawlak powiedział, że "wysyłanie ludzi na wojnę, a przecież tam trwa wojna, jest ryzykowne".
 
Oprócz współpracy na rynkach zagranicznych, firmy będą współpracować nad zwiększeniem sprzedaży w kraju sprężonego gazu ziemnego do samochodów (CNG) oraz zwiększeniem sprzedaży ropy, którą PGNiG wydobywa w kraju.
 
"Bierzemy też pod uwagę możliwość wspólnej budowy i eksploatacji terminala LNG" - powiedział wiceprezes PKN ORLEN Cezary Filipowicz.
 
Jak podał w komunikacie płocki koncern, spółka ta wraz z PGNiG ma zamiar zbadać możliwości współpracy w związku z projektem importu skroplonego gazu ziemnego LNG do Polski.
 
Sygnatariusze listu intencyjnego uzgodnili, że jeszcze w lipcu zostanie powołany zespół koordynacyjny, w skład którego wejdą przedstawiciele obu podmiotów.
 
"W ciągu najbliższych miesięcy zespół wypracuje wspólne stanowisko w sprawach będących przedmiotem listu i przedstawi rekomendacje zarządom obu spółek" - poinformował w komunikacie PKN Orlen. Podkreślono w nim, iż podpisanie listu intencyjnego nie ogranicza indywidualnego działania żadnej ze stron w zakresie swojej działalności statutowej.
 
Pod koniec kwietnia tego roku PKN ORLEN zarejestrował spółkę zależną ORLEN Upstream sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, której przedmiotem działalności jest m.in.: górnictwo naftowe i gazu ziemnego. Podmiot ten ma prowadzić również działalność geologiczną - poszukiwawczą i rozpoznawczą.
 
Wcześniej, w styczniu, płocki koncern przedstawił strategię budowy segmentu działalności wydobywczej ropy naftowej (upstream) - program ten podzielony został na dwie fazy: pierwsza obejmuje okres do roku 2009 roku, druga - do roku 2015.
 
Planowane przez PKN ORLEN wielkości wydobycia ropy naftowej przewidują stopniowe zwiększanie ilości surowca z 0,4 mln ton w 2007 roku do 4,3 mln ton w roku 2015. Nakłady inwestycyjne do realizacji tych zadań szacowane są na 130 mln USD rocznie w latach 2007-2009, a przez kolejne 5 lat - 438 mln USD rocznie.
 
Pod koniec czerwca wiceprezes Filipowicz poinformował PAP, iż płocki koncern prowadzi rozmowy z kazachskim koncernem KazMunaiGaz w sprawie wspólnego wydobycia ropy naftowej.
 
Źródło:
 http://www.pb.pl/Default2.aspx?ArticleId=3D458BA3-8BED-433B-A888-41AE48364E5C

« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN