Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Premier Łotwy na platformie wiertniczej należącej do PKN ORLEN i Kuwait Energy

21-05-2013  


Prezes PKN ORLEN spotkał się z Premierem Łotwy, Vladisem Dombrovskisem, który złożył wizytę na  platformie Ocean Nomad prowadzącej prace wiertnicze na terenie objętym licencją należącą do Balin Energy - spółki joint venture PKN ORLEN (za pośrednictwem ORLEN International Exploration and Production Company B.V) oraz Kuwait Energy Company Netherlands Cooperatief.
 
Wiercenie pierwszego otworu poszukiwawczego w obrębie łotewskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego, firma wykonawcza Diamond Offshore Drilling Inc rozpoczęła już w ubiegłą niedzielę. Obecnie wykonano już 525 m (p.p.m.) z 1500 m docelowej głębokości odwiertu. W ramach prowadzonych obecnie prac wiertniczych planowane jest pobranie próbek, które następnie poddane zosta​ną analizom w celu ustalenia potencjału surowcowego złoża. Pierwsze wyniki badań spodziewane są już w trzecim kwartale br. Po zakończeniu testów spółka Balin Energy podejmie decyzję o ewentualnej kontynuacji prac w regionie.
 
Premier Łotwy Vladis Dombrovskis i towarzyszący mu Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN oraz Mohammad Alhowqal, Dyrektor ds. Operacyjnych w Kuwait Energy wizytowali wykorzystywaną przy wierceniach na otwartym morzu platformę wiertniczą Ocean Nomad.
 
Wizyta Pana Premiera pokazuje, że nasz wspólny z Kuwait Energy projekt poszukiwawczy prowadzony w obrębie łotewskiej strefy ekonomicznej jest niezwykle istotny także z punktu widzenia gospodarki Łotwy. Z niecierpliwością oczekujemy rezultatów prowadzonych prac wiertniczych i liczymy, że poszerzą one naszą wiedzę odnośnie potencjału koncesji na których operujemy oraz dadzą pozytywny impuls do dalszych prac, a docelowo eksploatacji złoża - powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
 
Wizyta Pana Premiera Dombrovskisa oraz możliwość zaprezentowania mu dotychczasowych wyników prac to dla nas wielki zaszczyt. Po zakończeniu wiercenia Kuwait Energy wraz z partnerem spółki joint venture zajmą się oceną wyników, licząc, że wstępne dane będziemy mogli przedstawić w trzecim kwartale br. - powiedziała Sara Akbar, Dyrektor Generalny Kuwait Energy.
 
Prace wiertnicze na licencji na Morzu Bałtyckim rozpoczęte zostały na głębokości 132 m, pod poziomem wody i potrwają około 40 dni. Dwa bloki koncesyjne, które objęte są 30 letnimi licencjami wydobywczymi zlokalizowane są na wodach łotewskich, w pobliżu granicy ze Szwecją i obejmują łącznie obszar 1664 km2.
 
Do tej pory spółka Balin Energy pozyskała i zinterpretowała ponad 300 km2 sejsmiki 3D, przeprowadziła również szczegółowe badania dna morskiego oraz jakości paramertów środowiskowych. Wyniki analiz pozwoliły na podjęcie decyzji o umiejscowieniu urządzeń wiertniczych oraz rozpoczęciu fazy wierceń. Prace wykonuje podmiot zależny spółki Diamond Offshore Drilling Inc., pod nadzorem firmy konsultingowej Senergy. Dowodem występowania w basenie Morza Bałtyckiego komercyjnych ilości zasobów ropy naftowej i gazu jest niedaleka obecność eksploatowanych pól wydobywczych, zarówno na lądzie jak i na morzu, między innymi w łotewskiej miejscowości Kuldīga.

Biuro Prasowe PKN ORLEN

​​​

« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN