Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Przedstawiciele PKN ORLEN na Kazakstan Investment Summit

06-07-2006  Dla mediów

​Przedstawiciele zarządu PKN ORLEN wyjechali do Ałma Aty w Kazachstanie, gdzie 8 i 9 czerwca odbędzie się międzynarodowy szczyt gospodarczy Kazakstan Investment Summit. Wezmą w nim udział inwestorzy i liderzy gospodarczy z całego świata, zainteresowani inwestycjami w kazachskim sektorze naftowym.
 
Jak poinformowało w środowym komunikacie biuro prasowe PKN Orlen, podczas pierwszego dnia szczytu prezes płockiego koncernu Igor Chalupec będzie uczestniczył w dyskusji z udziałem Bakhytkoja Izmukhambetova, kazachskiego ministra ds. energii oraz zasobów naturalnych. Spotkanie będzie poświęcone specyfice i aktualnej sytuacji na kazachskim rynku naftowym oraz prezentacji możliwości inwestycyjnych w tym regionie.
 
Na początku maja tego roku PKN Orlen zarejestrował spółkę ORLEN Upstream sp. z o.o., której zadaniem jest rozbudowa segmentu wydobycia ropy naftowej. Przedstawiona wtedy przez płocki koncern strategia podzielona została na dwie fazy: pierwsza obejmuje okres do roku 2009 roku, druga - do roku 2015.
 
W pierwszym etapie zakładane jest stopniowe tworzenie struktur organizacyjnych, budowa kompetencji na bazie pojedynczych transakcji nabywania aktywów, szczególnie w krajach takich jak Kazachstan, Irak, kraje Afryki Północnej czy Rosja. Przez pierwsze dwa lata typowanie celów do akwizycji będzie się skupiało na aktywach o niższym ryzyku, przy czym preferowane będą projekty realizowane w ramach joint venture. Na tym etapie płocki koncern zamierza nabywać udziały mniejszościowe bez podejmowania roli operatora, korzystając z kompetencji partnerów.
 
W drugiej fazie programu, w przypadku projektów przewidujących zaangażowanie na okres około 5 lat, PKN Orlen planuje przejmować rolę operatora, ale nadal w oparciu o outsoursing (współpracę z podmiotami zewnętrznymi) w kwestiach technicznych. Przy projektach o dłuższej perspektywie - 10 lat, płocki koncern w większym stopniu zaangażuje się w bezpośrednie poszukiwania, rozwijając przy tym umiejętności techniczne i budując struktury organizacyjne z lokalnymi zasobami kadrowymi.
 
Planowane przez płocki koncern wielkości wydobycia ropy naftowej przewidują stopniowe zwiększanie ilości surowca z 0,4 mln ton w 2007 roku do 4,3 mln ton w roku 2015. Wymagane na realizację programu nakłady inwestycyjne szacowane są na 130 mln USD rocznie w latach 2007-2009, a przez kolejne 5 lat - 438 mln USD rocznie.Źródło:
 http://www.pb.pl/Default2.aspx?ArticleId=D8B7DB84-2357-4CA2-BBDF-EB09DED03BE2

« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN