Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Ropa z Wielkopolski dla ORLEN i PGNiG

22-06-2009  Napisali o nas

​Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz PKN ORLEN zrealizują wspólny projekt wydobywczy zlokalizowany w północno-zachodniej Polsce. Szacunkowe nakłady inwestycyjne wyniosą 400 mln zł, w tym 50 mln zł w ciągu dwóch najbliższych lat.
 Projekt zrealizuje należąca do PKN ORLEN spółka ORLEN Upstream, w której 51 proc. udziałów obejmie PGNiG, które będzie operatorem przedsięwzięcia. To kontynuacja wstępnych prac poszukiwawczo-rozpoznawczych na Niżu Polskim, wykonanych przez PGNiG.
 
Wstępne szacunki mówią o 130 mln baryłek ropy zasobów geologicznych złoża Sieraków, z czego szacowane zasoby wydobywalne to 26 mln baryłek (3,4 mln ton). Planowana na tym etapie rozpoznania produkcja ze złoża to ok. 15 mln baryłek (blisko 2 mln ton) ropy.
 
- Rozpoczęcie produkcji ze złoża Sieraków planowane jest na rok 2018 - poinformował prezes ORLEN-u Jacek Krawiec. Szef płockiego koncernu ma nadzieję, że ten projekt przyczyni się do rozwoju kompetencji ORLEN-u w zakresie upstreamu.
 
- To dopiero pierwszy krok do wzajemnej współpracy obu podmiotów, mamy nadzieję, że nie tylko w Polsce - dodał Jacek Krawiec. Prezes PGNiG Michał Szubski dodał, że obie firmy chcą skończyć z niechlubną tradycją, że z zapowiadanej współpracy nic nie wychodzi.
 
Jego zdaniem oprócz ropy w złożu Sieraków można się spodziewać do 500 mln m sześc. gazu ziemnego.
 
Czytaj również:ORLEN i PGNiG będą razem wydobywać ropę
 
Czytaj więcej: ORLEN Upstream | PGNiG | PKN ORLEN
  
 
Źródło:
 wnp.pl (Piotr Apanowicz) - 22-06-2009 14:56

« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN