Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Trochę inna lekcja chemii

26-09-2011  

Międzynarodowy Rok Chemii to doskonała okazja do zainteresowania dzieci i młodzieży tym niełatwym, ale jakże ciekawym przedmiotem i pokazania jego praktycznego zastosowania w codziennym życiu. Właśnie takie wyzwanie podjęli organizatorzy cyklu specjalnych „Lekcji chemii", projektu autorstwa największej firmy chemicznej w Polsce, jaką jest PKN ORLEN.
 
 
Koncern chce kształtować w ten sposób świadomość obecności chemii w każdym aspekcie naszego życia. W ramach programu w kilkuset gimnazjach w całym kraju, zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych ośrodkach, organizowane są niezwykłe lekcje.Projekt skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej, bo właśnie na tym etapie edukacji uczniowie zaczynają swoją przygodę z naukami ścisłymi.
 
 
Głównym tematem interaktywnych zajęć jest wydobycie, przetwórstwo oraz praktyczne zastosowanie ropy naftowej. Aby zainteresować uczniów tą tematyką, organizatorzy wzbogacili wykład o prezentacje multimedialne - filmy, animacje i ilustracje. Uzupełnieniem części teoretycznej są doświadczenia przeprowadzane podczas zajęć w mobilnym laboratorium. Uczniowie mają okazję poznać na żywo ideę i zasady procesu destylacji, któremu w rafinerii poddawana jest ropa naftowa. Pozostałe elementy procesu przerobu ropy, niemożliwe do pokazania w warunkach szkolnych, uczestnicy będą mogli obejrzeć na specjalnie przygotowanym filmie. Dzieci dowiedzą się także, w jakich produktach niekojarzących się na co dzień z ropą ma ona zastosowanie. Elementem zajęć jest także wykład o znaczeniu ropy w światowej gospodarce. Prowadzący wyjaśniają uczniom, dlaczego ceny ropy podawane są w dolarach, co to jest baryłka i jaką ma objętość. Dla najaktywniejszych uczniów, którzy włącza się w realizacje tych zajęć, organizatorzy przygotowali nagrody niespodzianki.
 
 
Przyjęcie tej nieszablonowej formuły lekcji ma pobudzić zainteresowanie gimnazjalistów chemią, pokazać jej praktyczne aspekty oraz wpływ na codzienne życie. Ci, którzy złapią bakcyla na nietypowych zajęciach, będą mogli pogłębiać wiedzę w internetowym portalu edukacyjnym www.poczujchemie.pl, którego uruchomienie planowane jest jeszcze w tym miesiącu. Główni bohaterowie portalu to zagorzali i szaleni naukowcy przeprowadzający doświadczenia chemiczne i fizyczne. Będą pokazywać, tłumaczyć i edukować o tym, że chemią można się bawić i czerpać z niej radość, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. W serwisie znajdzie się wiele interaktywnych elementów, w tym: quiz, w którym uczeń będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę, doświadczenia, które można zrobić na ekranie monitora, a dla najbardziej wkręconych konkurs na autorski fam pokazujący ciekawe doświadczenie chemiczne.
 
 
Cykl zajęć „Lekcja chemii", którego patronem prasowym jest „Polska", to jeden z wielu projektów edukacyjnych, jakie PKN ORLEN zaplanował z okazji obchodzonego w tym roku Międzynarodowego Roku Chemii.
 
 
Źródło: Polska Metropolia Warszawska, nr str.: 8, 2011-09-26, autor: Anna Nagel
 
Na ten temat napisali także:
Polska Kurier Lubelski, str. 9, Trochę inna lekcja chemii

Powrót
 
 
 

Marki Grupy ORLEN