Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Prezes Zarządu ORLEN Upstream na V Ringu Gospodarczym

03-04-2012  

​W dniu 26 marca 2012 r. w Warszawie odbyło się V spotkanie z cyklu Ring Gospodarczy organizowane przez miesięcznik Forbes i tygodnik Newsweek Polska. Wydarzenie składało się z dwóch paneli dyskusyjnych, które tym razem poświęcone były tematyce gazu łupkowego. Współorganizatorem przedsięwzięcia był m.in. PKN ORLEN.

Uczestnicy piątej edycji Ringu Gospodarczego mierzyli się z pytaniami o szanse wynikające z wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Pierwszy panel dedykowano tematowi: „Polska jako drugi Kuwejt – jakie są szanse i zagrożenia dla tej wizji?”. Odwoływał się on w dużej mierze do niedawno opublikowanego raportu Państwowego Instytutu Geologicznego na temat wielkości zasobów gazu łupkowego w Polsce. Z kolei w drugim panelu debatowano nad tym w jaki sposób biznes wykorzystać może potencjalne bogactwo paliwowe. Prognozowano również kiedy, jakim kosztem i jak wiele gazu z łupków może pojawić się na naszym rynku. W tej części głos oddano przede wszystkim przedstawicielom firm zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów.
 
W dyskusji panelistów na temat przyszłości sektora poszukiwań i wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych w Polsce uczestniczył prezes zarządu ORLEN Upstream – Pan Wiesław Prugar. Przekonywał, że Polska posiada duży potencjał, jeśli chodzi o zasoby gazu z łupków – „To wystarczająca ilość, by zmienić sytuację na rynku gazu, wprowadzić na nim konkurencję, obniżyć ceny i zlikwidować dominację długoterminowych kontraktów” – powiedział. Podkreślił również, że poszukiwania są na bardzo wczesnym etapie, a przedstawiane dotychczas szacunki nie są ostateczne, ponieważ gazowy obraz Polski będzie można uzyskać dopiero po wykonaniu wielu odwiertów, które muszą być poprzedzone szczegółowymi analizami geologicznymi. Prezes Prugar podsumował spotkanie – „Trzeba wspólnie zastanowić się, jak stworzyć środowisko regulacyjne i prawne, które przyciągnie wystarczający kapitał i pozwoli na bezpieczne wydobywanie gazu tak, byśmy w racjonalnie krótkim czasie mogli doczekać się rezultatów, na które wszyscy mamy nadzieję” – zakończył.
 
Głównym założeniem Ringu Gospodarczego jest zebranie w jednym miejscu wybitnych ekonomistów, analityków i praktyków biznesu. Wydarzenie jest rozpoznawalnym forum wymiany poglądów o polskiej, i światowej gospodarce w makroskali.
 

Powrót
 
 
 

Marki Grupy ORLEN