Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
3,2 mld zł ze sprzedaży Polkomtelu

09-11-2011  

3,2 mld zł - tyle otrzyma wkrótce Orlen ze sprzedaży akcji Polkomtelu. - To po uwzględnieniu podatku, bez niego mowa jest o kwocie 3,672 mld zł - mówi Jacek Krawiec, prezes koncernu z Płocka.
 
 
Podkreśla, że pieniądze zostaną wykorzystane na spłatę zadłużenia, które w ostatnim kwartale wzrosło o 1,4 mld zł w wyniku przeszacowania wartości kredytów walutowych. - Zainwestujemy też w wytwórczość energii elektrycznej i wydobycie surowców - dodaje.
 
Podkreśla, że zarząd pracuje teraz nad sposobem wydania tych pieniędzy, co powoduje przesunięcie publikacji nowej wersji strategii. - Planujemy poczekać z decyzjami na początek przyszłego roku - mówi Krawiec. Orlen w ramach segmentu wydobywczego chce mieć udział w eksploatacji złóż gazu łupkowego w Polsce i ropy naftowej na szelfie bałtyckim i na Lubelszczyźnie. - Monitorujemy też sytuację zagranicą, głównie w Afryce Północnej. Mam na myśli spółki wydobywcze i koncesje - mówi. Dodaje, że jeśli chodzi o gaz łupkowy, w gminie Wierzbica uruchomiony już został pierwszy odwiert. Niedługo powstanie drugi - w powiecie Lubartowskim. - Mamy nadzieję, że wyniki tych prac będą pozytywne - podkreśla. Pytany o przejmowanie od innych firm koncesji na wydobycie gazu łupkowego, przyznaje, że Orlen ma już ich osiem. - Ale rynek wtórny dopiero zaczyna startować. Nie wykluczam więc zakupu kolejnych koncesji, jeśli pojawią się atrakcyjne oferty - twierdzi. Zarząd Orlenu chce też rozwijać strategiczny alians z kanadyjskim koncernem EnCana. Według nas najlepszą metodą na wydobycie gazu łupkowego jest partnerstwo strategiczne z firmą, która ma już w tym zakresie doświadczenie i niezbędną technologię. To jest korzystne i przyspieszyłoby wydobycie - uważa Krawiec. (…)
 
 
 
Źródło: Parkiet, nr str.: 1, 2011-11-09, autor: K.KU.

Powrót
 
 
 

Marki Grupy ORLEN