Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Będą odwierty w Syczynie

17-10-2011  

W najbliższych dniach w Sycznie PKN Orlen rozpocznie pierwszy, z dwóch zaplanowanych na ten rok, odwiert badawczy.
 
 
Decyzja o lokalizacji otworu została podjęta po analizie archiwalnych i nowo pozyskanych danych geologicznych tych terenów. Odwierty wykona czeska firma MND Drilling & Services. Wyniki badań sejsmicznych, prowadzonych w połowie roku na blokach koncesyjnych Wierzbica i Lubartów, okazały się obiecujące. W związku z tym, PKN Orlen zdecydował się na odwierty. Obecnie trwa montaż urządzenia, które rozpocznie pracę w ostatnich dniach października. Z końcem listopada, bezpośrednio po zakończeniu wiercenia na terenie gminy Wierzbica, załoga przeniesie się do gminy Niedźwiada. Planowana przez Orlen długość pionowych odcinków badawczych nieznacznie przekroczy 3000 metrów. - Jeśli wnioski z pomiarów okażą się obiecujące, w połowie 2012 roku przystąpimy do wykonania odwiertów horyzontalnych, zarówno na koncesjach w Wierzbicy, jak i Lubartowie - zapowiada Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.
 
 
Orlen ma osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. Aż sześć bloków koncesyjnych znajduje się na terenie Lubelszczyzny (Bełżyce, Garwolin, Lubartów, Lublin, Wierzbica, Hrubieszów). Koncesje dotyczą, zarówno węglowodorów ze złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych, w tym tzw. gazu łupkowego.
 
 
W piątek,14 października, w Wierzbicy odbyło się spotkanie z mieszkańcami. Przedstawiciele Orlenu przedstawili szczegóły dotyczące etapów badań, odwiertu i wydobycia gazu łupkowego oraz korzyści, jakie może przynieść wydobycie surowca dla gminy Wierzbica. Pierwszy odwiert badawczo - poszukiwawczy w Sycznie rozpocznie się w środę, 19 października.
 
 
- Inwestycja może przyczynić się do aktywizacji gospodarczej i społecznej naszego regionu, wzmocnienia budżetu gminy, a także partycypacji w kosztach modernizacji dróg - mówi Andrzej Chrząstowski, wójt gminy Wierzbica.
 
 
 
Źródło: Super Tydzień Chełmski, nr str.: 13, 2011-10-17, autor: TS

Powrót
 
 
 

Marki Grupy ORLEN