Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
PKN ORLEN i PGNiG rozpoczynają wspólne wydobycie ze złoża Miłosław E

04-09-2017  

​PKN ORLEN oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uruchomiły wydobycie gazu ziemnego ze złoża Miłosław E. Instalacja wydobywcza obsługiwana jest z oddalonej o 30 km kopalni. Jest to kolejne złoże w Wielkopolsce wspólnie zagospodarowane przez obie firmy.

Złoże gazu Miłosław E, z którego spółki rozpoczęły wydobycie, leży na obszarze projektowym Płotki w gminie Miłosław (powiat wrzesiński, województwo wielkopolskie). Zostało ono udokumentowane w 2015 roku w trakcie wiercenia otworu Miłosław-4K na koncesji Kórnik-Środa (nr 32/96/p). Zasoby wydobywalne oszacowano na poziomie 680 mln m 3 gazu ziemnego zaazotowanego, a prognozowana eksploatacja złoża potrwa 18 lat.

W ramach wspólnej inwestycji powstała nowoczesna oraz w pełni zautomatyzowana instalacja, której obsługa sprowadza się do okresowego nadzoru oraz okresowej konserwacji. Bieżąca kontrola oraz sterowanie procesem technologicznym odbywa się w sposób zdalny z oddalonej o ok. 30 km Kopalni Gazu Ziemnego Radlin. Podstawowym zadaniem instalacji jest wstępne oczyszczenie wydobywanego gazu, redukcja ciśnienia i niskotemperaturowa separacja płynów złożowych. Tak przygotowany surowiec jest przesyłany wybudowanym na potrzeby inwestycji 10-km rurociągiem do Ośrodka Produkcyjnego Winna Góra, skąd jest transportowany do dalszego oczyszczenia w Kopalni Gazu Ziemnego Radlin. Po dostosowaniu jego parametrów do standardów paliwa gazowego, gaz zostaje skierowany do krajowej sieci przesyłowej.

W ubiegłym roku, w ramach projektu Płotki, oba koncerny uruchomiły wydobycie gazu ze złoża Karmin. Z kolei w maju 2017 roku zakończone zostały prace wiertnicze w otworze Miłosław-5K/H. Uzyskany przepływ węglowodorów w trakcie testów złożowych potwierdził komercyjne nagromadzenie gazu ziemnego. Zakończenie działań inwestycyjnych w celu zagospodarowania odwiertu i wydobycia węglowodorów planowane jest na koniec 1 kw. 2019 roku.

Projekt Płotki to obszar obejmujący cztery koncesje w Wielkopolsce: Kórnik-Środa, Śrem-Jarocin, Jarocin-Grabina oraz Pyzdry. Na ich terenie znajduje się obecnie 8 złóż, z których prowadzone jest wspólne wydobycie, a jego poziom wynosi około 2 800 BOE/D. PGNiG posiada 51 proc. udziałów i jest operatorem tego projektu. Natomiast ORLEN Upstream, spółka celowa PKN ORLEN w zakresie poszukiwania i wydobycia węglowodorów, dysponuje pozostałymi 49 proc. udziałów. Obie spółki współpracują w Wielkopolsce jeszcze w ramach projektu Sieraków, na obszarze którego prowadzone są prace poszukiwawczo-rozpoznawcze. Projekt zlokalizowany został na terenie Niecki Szczecińskiej, w sąsiedztwie największych odkryć złóż ropy naftowej i gazu ziemnego dokonanych w ostatnich latach w Polsce (Lubiatów – Międzychód – Grotów). Ponadto PGNiG i ORLEN Upstream prowadzą wspólne operacje w Południowej Polsce. W ramach projektu Bieszczady wykonywały dotychczas zdjęcia sejsmiczne, wierciły otwory poszukiwawcze i przeprowadziły testy przepływu.​

Folder_Miloslaw_E.pdfFolder Złoże Miłosław E.pdf

Powrót
 
 
 

Marki Grupy ORLEN